Treści
FENG – jak pozyskać finansowanie dla Przemysłu 4.0
FENG – jak pozyskać finansowanie dla Przemysłu 4.0
W perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027 przewidziano szereg instrumentów pozwalających finansować inwestycje w automatyzację, robotyzację i cyfryzację przedsiębiorstw. To ogromna szansa dla polskich firm produkcyjnych, którym zależy na transformacji i innowacyjności. Najważniejszym ze źródeł finansowania przemysłu 4.0 jest jest FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki). Już można ubiegać się o dotacje. Podpowiadamy, jak to robić i gdzie szukać informacji.
FENG – co to takiego?
FENG to program operacyjny UE podzielony na działania, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą uzyskać dotacje na badania, rozwój, innowacje i inwestycje. To największy ogólnokrajowy program wsparcia dla przedsiębiorców. Kluczowy jego element to Ścieżka SMART. Składa się na nią siedem modułów: dwa obowiązkowe i pięć fakultatywnych.
Przedsiębiorstwa z sektora MŚP, zainteresowane udziałem w naborze, muszą uwzględnić w swoich wnioskach jeden z dwóch modułów obligatoryjnych: moduł B+R lub moduł wdrożenie innowacji. Duże muszą zawsze mieć w projekcie moduł prac B+R. Ponadto do wyboru są moduły fakultatywne:
- infrastruktura B+R (inwestycje w infrastrukturę badawczą, np. utworzenie lub rozbudowa centrów badawczych);
- cyfryzacja;
- zazielenienie (transformacja w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego);
- internacjonalizacja (promocja zagraniczna produktów lub usług przedsiębiorstwa);
- kompetencje (doskonalenie kompetencji pracowników i osób zarządzających).
Możliwe jest złożenie wniosku o dofinansowanie projektu obejmującego wszystkie siedem modułów. Poszczególne moduły mogą być realizowane jeden po drugim jako poszczególne działania. Przedsiębiorca może również dobierać do projektu moduły, w których będzie realizował działania niekoniecznie powiązane z pracami B+R czy wdrożeniem innowacji.
W rezultacie wsparcie jest dostępne dla kompleksowych projektów obejmujących następujące obszary:
Poza Ścieżką SMART są inne programy, takie jak Kredyt technologiczny, który wystartował 23 marca i Kredyt ekologiczny, który jeszcze nie jest dostępny.
Szczegółowy opis programu można znaleźć na stronie: https://www.nowoczesnagospodarka.gov.pl/strony/dowiedz-sie-wiecej-o-programie/o-programie/
Dlaczego FENG jest dobrym rozwiązaniem dla firm produkcyjnych?
Pozwala dofinansować koszty prac B+R związanych z opracowaniem nowych produktów/technologii oraz inwestycji np. w budowę/rozbudowę zakładów produkcyjnych. Szczególnie atrakcyjny jest moduł cyfryzacja. Pozwala w dłuższej perspektywie wzbogacić linie produkcyjne o nowoczesne rozwiązania z obszarów takich jak:
- analityka danych i optymalizacja produkcji;
- robotyzacja linii produkcyjnych;
- oprogramowania obniżające koszty prototypowania i wprowadzania nowych produktów;
- Internet rzeczy;
- cyfrowy bliźniak;
- systemy zwiększające cyberbezpieczeństwo;
- wykorzystywanie dużych zbiorów danych i zaawansowanej analityki w procesie produkcji.
O dofinansowanie mogą ubiegać się mikro, małe średnie i duże przedsiębiorstwa. Dla wielu mniejszych i średnich podmiotów dofinansowanie, a następnie wdrożenie innowacyjnych rozwiązań może być sposobem na wejście na wyższy poziom rozwoju i znaczne zwiększenie skali działalności. Dla dużych, na wzmocnienie swojej pozycji konkurencyjnej.
Jakie korzyści może przynieść FENG firmom produkcyjnym?
Pozwala obniżyć wysokość nakładów inwestycyjnych poprzez wykorzystanie dofinansowania do realizacji inwestycji. W rezultacie pozwala przy niższych nakładach poszerzyć park technologiczny, a tym samym zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstwa.
Jak ubiegać się o dotacje?
Dotacje są przyznawane w procedurach konkursowych. To oznacza, że trzeba przygotować i złożyć wniosek w danym konkursie. Następnie wniosek jest oceniany zgodnie z kryteriami oceny obowiązującymi w konkursie i od ich spełnienia zależy uzyskanie dotacji. Wnioskodawca składa wniosek wyłącznie za pomocą LSI:
Duże firmy – https://lsi2.ncbr.gov.pl/logowanie
MŚP – https://lsi.parp.gov.pl/auth
Na co mogą zostać przeznaczone fundusze w zakładach produkcyjnych?
Od nabycia nieruchomości, przez roboty i materiały budowlane, do środków trwałych (sprzęt, maszyny produkcyjne, wyposażenie zakładów itp.) po WNIP-y (np. oprogramowanie do produkcji).
Na jakie kwoty można liczyć?
Jest to zależne od rodzaju projektu, wielkości firmy i lokalizacji projektu. Inne będą intensywności dla projektów B+R, a inne dla inwestycyjnych.
Dla przykładu Intensywność wsparcia programów B + R obrazuje poniższa tabela:
Wielkość przedsiębiorstwa |
Badania przemysłowe |
Prace rozwojowe |
Mikro i małe | 70% -> 80% | 45% – >60% |
Średnie | 60% -> 75% | 35% – >50% |
Duże | 50% -> 65% | 25% -> 40% |
Poziom podstawowy -> poziom z premią za szerokie rozpowszechnianie wyników
Dla projektów inwestycyjnych wsparcie jest różne w różnych regionach kraju:
- Premia dla MŚP: + 10 p.p. dla firm średnich, + 20 p.p. dla mikro i małych firm
- Premia +10 p.p. dla obszarów w regionach objętych wsparciem z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, tj. województw:
- śląskiego (podregion katowicki, sosnowiecki, tyski, bielski, rybnicki, bytomski, gliwicki)
- małopolskiego (podregion oświęcimski)
- łódzkiego (gminy Wola Krzysztoporska, Rozprza, Bełchatów, Drużbice, Kleszczów, Kluki, Rusiec, Szczerców, Zelów, Gorzkowice, Dobryszyce, Gomunice, Kamieńsk, Lgota Wielka, Ładzice, Radomsko oraz miasta Piotrków Trybunalski, Bełchatów, Radomsko z podregionu Piotrowskiego; gminy Działoszyn, Kiełczygłów, Nowa Brzeźnica, Pajęczno, Rząśnia, Siemkowice, Strzelce Wielkie, Sulmierzyce, Czarnożyły, Konopnica, Osjaków, Ostrówek, Wieluń, Wierzchlas, Widawa, Złoczew z podregionu Sieradzkiego)
- premia zaczęła obowiązywać od 16.02.2023 r. po ogłoszeniu decyzji KE
- W regionie warszawskim stołecznym maksymalna intensywność pomocy regionalnej liczona jako stosunek wartości pomocy regionalnej, wyrażonej w ekwiwalencie dotacji brutto, do kosztów kwalifikujących się do objęcia tą pomocą, z zastrzeżeniem § 4 i § 6, wynosi:
- 25% dla obszarów należących do gmin Baranów, Błonie, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów, Kampinos, Leoncin, Leszno, Nasielsk, Prażmów, Tarczyn, Zakroczym i Żabia Wola;
- 35% dla obszarów należących do gmin Dąbrówka, Dobre, Jadów, Kałuszyn, Kołbiel, Latowicz, Mrozy, Osieck, Serock, Siennica, Sobienie-Jeziory, Strachówka i Tłuszcz
- Intensywność bazowa od 01.01.2025 zostanie zmniejszona o 5 p.p.
W jakim czasie można skorzystać z FENG?
FENG to program na perspektywę na lata 2021-2027, wystartował w lutym. Obecne nabory w 2023 r. to pierwsze nabory w ramach programu.
Harmonogram na 2023 r. jest dostępny na stronie: https://www.nowoczesnagospodarka.gov.pl/media/113949/harmonogram_FENG_11.pdf
W razie pytań prosimy o kontakt na adres mateusz.markowski@crido.pl.