Treści
Fabryka ucząca się – jak budować przemysł przyszłości dzięki ciągłemu rozwojowi?
Fabryka ucząca się – jak budować przemysł przyszłości dzięki ciągłemu rozwojowi?
Mówi się, że człowiek uczy się całe życie. To twierdzenie jest szczególnie aktualne w fabrykach przyszłości, gdzie implementacja nowych technologii wymusza ciągłą elastyczność w działaniu i szybkie dostosowywanie się do zmian. Warto więc zastanowić się, jak można usprawnić adaptację do technologii i ułatwić pracownikom wdrażanie się w nowe rozwiązania.
Zdolność adaptacji do zmian jest potrzebna!
W raporcie Światowego Forum Ekonomicznego Future of Jobs 2020 oszacowano, że przez szybkie tempo implementacji urządzeń opartych o automatyzację i sztuczną inteligencję, konieczne będzie wdrożenie wielu zmian w funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Nowe technologie do 2025 roku mogą bowiem przyczynić się do zniknięcia nawet 85 milionów miejsc pracy!
Z drugiej strony, eksperci szacują, że rozwój nowych technologii spowoduje jednocześnie powstanie blisko 97 milionów nowych stanowisk. W ogólnym rozrachunku, zapotrzebowanie na pracę człowieka będzie zatem rosnąć. Drastycznie zmieni się jednak zakres czynności i obowiązków.
Sprowadza się to do jednego, głównego wniosku – zwiększa się potrzeba edukacji, kształcenia nowych umiejętności i szlifowania dotychczas posiadanych. Chcąc utrzymać wysoką elastyczność i dynamiczność rozwoju przedsiębiorstwa produkcyjnego, pracownicy muszą być nastawieni na ciągły rozwój.
Zmiana w firmie produkcyjnej – tylko przy wsparciu pracodawcy
Jeśli w firmie produkcyjnej wprowadzane są zmiany, należy także od razu pomyśleć o sposobie przygotowania na nie pracowników. W związku z tym niezbędne jest opracowanie odpowiednich wskazówek, szkoleń i warsztatów pozwalających na łatwiejsze dostosowanie się do sytuacji.
Dobrym pomysłem jest niewątpliwie dopasowanie sposobu przekazania wiedzy oraz jej zakresu do poszczególnych pracowników – choćby poprzez tworzenie dedykowanych planów działań rozwojowych. Powinny one zawierać cele i potencjalne korzyści z nauki przy zachowaniu spójności z celami całej organizacji. To sposób na jeszcze bardziej efektywne zarządzanie procesem wdrażania zmian przy jednoczesnym utwierdzeniu w przekonaniu, że przedsiębiorstwu zależy na pracowniku i zrobi wszystko, żeby czuł się w nim dobrze.
Co więcej – sama wiedza i szkolenia nie zawsze wystarczą. Ze względu na operacyjną specyfikę firm produkcyjnych, istotnym elementem są także zajęcia praktyczne. Umożliwiają one nie tylko poznanie wdrażanych technologii, ale także wykorzystanie ich w faktycznym działaniu – poprzez fizyczny kontakt z maszynami i ćwiczenia praktyczne.
Trochę swobody nie zaszkodzi
Zazwyczaj pracownicy wykonują swoje zadania najbardziej efektywnie wtedy, gdy mogą robić to, co naprawdę lubią. Poza przydzieleniem konkretnych obowiązków i zakresu niezbędnych do tego kompetencji, warto pozwolić zatrudnionym na samodzielne podjęcie, w czym chcieliby się realizować.
Jak przekonuje Matthew Mead, CTO w SPR Consulting, osoby, którym da się możliwość wyboru obszaru, w którym chcą się rozwijać, chętniej i efektywniej przyswajają nową wiedzę. Dzięki temu stają się bardziej samodzielne, szukają kreatywnych rozwiązań i, co niezwykle ważne, z większą otwartością podejmują nowe wyzwania.
Niestety, przeważnie firmy produkcyjne nie mają możliwości przeprowadzenia szkoleń ze wszystkich dziedzin, które mogą interesować pracowników. Sposobem na szerszy rozwój jest zatem uczestnictwo w zewnętrznych szkoleniach organizowanych przez inne firmy. Jednym z takich przykładów jest Akademia ASTOR, która prowadzi certyfikowane szkolenia dla integratorów robotyki przemysłowej i automatyki. Zajęcia łączą teorię z praktyką, pozwalając poszerzyć posiadane kompetencje w małych grupach złożonych z uczestników z różnych przedsiębiorstw produkcyjnych.
Jak dobrze przygotować się do zmian?
Bezustanne „uczenie się” w firmach produkcyjnych jest tak samo ważne, jak wszelkie inne zmiany i transformacja wewnątrz przedsiębiorstwa. Dlatego też kultura ciągłego uczenia się powinna być zawarta już w wizji organizacji.
Osoby zarządzające fabrykami przyszłości powinny ustawić procesy uczenia się niemal na samym szczycie listy priorytetów przedsiębiorstwa. Chcąc zadbać o wykwalifikowaną kadrę pracowników, nie powinno się stosować drastycznych ustępstw i oszczędności czasu lub pieniędzy. Dobre przygotowanie załogi do funkcjonowania w zmiennych warunkach jest bowiem niełatwym zadaniem i procesem, który powinien przebiegać z zachowaniem sporej cierpliwości i należytej staranności.