Treści
Co to jest system CMMS?
Co to jest system CMMS?
Kierownicy działów Utrzymania Ruchu mają przed sobą wiele wyzwań. Zapewnienie płynnego działania instalacji automatyki, szybkie reagowanie na awarie, szybki dostęp do historii zgłoszeń serwisowych, efektywne przydzielanie zadań pracownikom… znasz to? Czy wiesz, że istnieją narzędzia IT wspomagające taką pracę? Poznaj systemy CMMS.
Co to jest system CMMS i jak wspiera Służby Utrzymania Ruchu?
System CMMS (z ang. Computerised Maintenance Management System) to system komputerowego wsparcia zarządzania utrzymaniem ruchu. Umożliwia cyfryzację i zwiększenie produktywności działu utrzymania ruchu. Dla efektywnego funkcjonowania parku maszynowego najważniejsze jest zachowanie ciągłości produkcji i ciągła optymalizacja procesów. Systemy CMMS wspierają służby UR w osiąganiu tych rezultatów.
Typowe funkcjonalności systemu klasy CMMS
Na rynku jest wiele systemów CMMS, które mogą posiadać wiele funkcjonalności. Nie wszystkie będą od razu przydatne w Twojej firmie – warto zacząć od tych najważniejszych. Dla pracowników, którzy nie mieli do tej pory styczności z systemem informatycznym, zdecydowanie przystępniejsze będzie stopniowe wdrażanie nowych funkcjonalności do ich pracy. Możesz rozbudowywać swój system wraz z rozwojem firmy i własnej świadomości o możliwościach takiego rozwiązania w Twoim przedsiębiorstwie.
Oto 6 podstawowych funkcjonalności systemów klasy CMMS
1. Planowanie i harmonogramowanie działań prewencyjnych w systemie CMMS
Dotyczy to również działań cyklicznych, odbywających się w określonych interwałach czasowych, takich jak przeglądy. Ważnym aspektem tworzenia harmonogramów jest możliwość wglądu do kalendarza pracowników, jak również jego edycji, zapewniając wsparcie w dokonywaniu racjonalnego podziału zadań.
2. Dodawanie i przyjmowanie zgłoszeń serwisowych w systemie CMMS
Są to zdarzenia zazwyczaj o charakterze nagłym, zależnie od charakteru podzielone na awarie i usterki. Zgłoszenie tego typu zdarzeń odbywa się w obszarze produkcji, następnie jest wysyłane do działu utrzymania ruchu i następuje ich realizacja. Przydatną funkcją systemu CMMS jest możliwość śledzenia postępów naprawy przez osobę zgłaszającą (może mieć dostęp do informacji o aktualnym statusie zgłoszenia lub uwag dopisanych przez pracownika UR). Po drugiej stronie – osoba odpowiedzialna za uszkodzoną maszynę (lub inny zasób) dostaje powiadomienie o konieczności podjęcia działań naprawczych. Jednocześnie z poziomu aplikacji ma dostęp do wszystkich niezbędnych informacji takich jak: specyfikacja techniczna, instrukcje, historia awaryjności maszyny.
3. Moduł magazynu części zamiennych w systemie CMMS
Ten moduł systemu CMMS daje możliwość rezerwacji i pobierania części zamiennych w systemie, śledzenia stanów minimalnych, szybki dostęp do informacji o stanie magazynów oraz o dostawcach, możliwość częściowej automatyzacji procesu generowania zamówień, wglądu do bazy dostawców, możliwa jest również integracja z czytnikami kodów kreskowych/QR. Moduł ten pozwala kontrolować koszty materiałowe utrzymania zasobów w zdolności produkcyjnej.
4. Zarządzanie zasobami (środkami trwałymi) w systemie CMMS
Ten moduł daje szybki dostęp do informacji o terminach przeglądów, okresach gwarancji, dokumentacji technicznej, wszelkich instrukcji, historii awaryjności pojedynczych zasobów. W systemie CMMS możliwe jest tworzenie firmowej bazy wiedzy poprzez dodawanie nowych artykułów, notatek, plików i powiązywanie ich z wybranymi zasobami lub grupami zasobów.
Zastosuj sprawdzony system CMMS.
W ten sposób możesz dokonać cyfryzacji działu UR oraz zwiększyć produktywność nawet o 50%.
5. Nadzorowanie zadań w systemie CMMS
Osoby nadzorujące pracowników mają możliwość wglądu do zadań, które aktualnie wykonują poszczególne osoby, a także ich postępu prac, czasu poświęconego na wykonanie, kontrolowanie budżetu przypisanego do danego zadania.
6. Zarządzanie pracą personelu w systemie CMMS
W tym zarządzanie harmonogramem pracy pracowników, wgląd w ich kalendarz z obciążeniem zadaniami, dostęp do informacji o kwalifikacjach i aktualnie wykonywanych zadaniach.
Systemy klasy CMMS oferują również szereg innych funkcjonalności, z możliwością dopasowania ich konfiguracji do potrzeb firmy. Spośród nich można wymienić następujące opcje:
- Implementacja struktury parku maszynowego wspierająca nadzór nad obiektami technicznymi,
- Śledzenie danych historycznych,
- Łatwy i szybki dostęp do wszelkiej dokumentacji w formie elektronicznej,
- Dostęp do różnego rodzaju raportów i możliwość śledzenia wskaźników efektywności, takich jak MTBF, MTTR, OEE,
- automatyczne powiadomienia mailowe i SMS-owe.
Jakie korzyści dla kierownika działu UR zapewnia system klasy CMMS?
Główną korzyścią z systemu CMMS jest optymalizacja nakładów w dziale UR poprzez racjonalne dysponowanie zasobami, kontrolę nad zadaniami konserwatorskimi, zapewnienie dostępu do odpowiednich raportów i najważniejszych informacji z każdego miejsca. Rezultatem działań jest ograniczenie liczby nie tylko usterek, ale przede wszystkim awarii, które mogłyby doprowadzić do czasowego zatrzymania pracy maszyny.
Odpowiednio zaplanowane działania prewencyjne pozwalają na wydłużenie żywotności maszyny. Dzięki szeroko pojętej cyfryzacji działu utrzymania ruchu – eliminowany jest żmudny proces tworzenia dokumentacji papierowej i związany z nią chaos informacyjny.
Systemy CMMS dają możliwość integracji z innymi systemami, co pozwala na osiąganie pożądanego efektu synergii. Przykładowo: dzięki integracji z systemem MES lub SCADA możesz odbierać dane bezpośrednio z maszyny, a nawet automatycznie generować zgłoszenia serwisowe – skraca to czas poświęcony na tworzenie zgłoszeń i zarządzanie nimi.
Jak integrować system CMMS z innymi systemami w firmie?
W większości przypadków, w bardzo rozbudowanych zakładach, jeden system nie wystarczy do zapanowania nad wszystkimi procesami – dlatego istotną cechą przy wyborze systemu CMMS jest jego możliwość integracji z innymi. Pozwala to na osiągnięcie synergii wszystkich systemów.
Jak zacząć działać z systemem CMMS?
Jeśli już się przekonałeś, że system CMMS jest dla Ciebie – teraz najlepsze co możesz zrobić, to znaleźć taki system, który będzie odpowiadał na Twoje potrzeby. Dobry research to podstawa – w internecie możesz znaleźć artykuły, które ułatwiają to zadanie i porównują systemy za Ciebie.
Na co zwrócić uwagę? Dostępne funkcjonalności, możliwość konfiguracji do własnych potrzeb i… (nie oszukujmy się) cena. Standardem jest, że producenci udostępniają potencjalnemu klientowi wersję demonstracyjną systemu – daje to możliwość przekonania się, jak realnie wygląda korzystanie z systemu.
Uważasz, że Twój wydział utrzymania ruchu potrzebuje optymalizacji, ale Ty potrzebujesz na to twardych dowodów, które Cię uwiarygodnią przed Zarządem? Warto skorzystać z darmowych konsultacji przed zakupem systemu, które są oferowane przez niektórych dostawców. Jednym z nich jest producent rozwiązania CMMS Profesal Maintenance – przed zakupem tego rozwiązania doradca udziela wsparcia m.in. w zakresie obliczania zwrotu z inwestycji (ROI) czy dokonania analizy SWOT.
—
FAQ:
Co to jest system CMMS?
System komputerowego wsparcia zarządzania utrzymaniem ruchu.
Dlaczego warto wdrożyć system CMMS?
System CMMS wspiera dział utrzymania ruchu w Twoim zakładzie. Wspiera także procesy związane z zachowaniem ciągłości produkcji i ułatwia wdrażanie optymalizacji w obszarze produkcji. Pozwala na automatyzację wielu procesów i jest początkiem cyfrowej transformacji przedsiębiorstwa.
Czy system EAM i CMMS to jest to samo?
System EAM – z ang. Enterprise Asset Management (zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa) poza zarządzaniem parkiem maszynowym, pozwala na zarządzanie całym fizycznym majątkiem przedsiębiorstwa (budynki, infrastruktura techniczna).
Często możesz się spotkać z występowaniem tego terminu obok CMMS, ale większość dostępnych systemów CMMS posiada już w sobie funkcjonalności EAM.
Dla jakiej wielkości firmy opłaca się wdrożyć CMMS?
System CMMS warto wdrożyć w każdej firmie, która ma własną infrastrukturę maszynową i chciałaby zoptymalizować swoje nakłady w tym obszarze. Na rynku są dostępne systemy przeznaczone dla nawet jednego stanowiska roboczego.
W jaki sposób system CMMS wspiera utrzymanie ruchu?
System CMMS umożliwia pierwsze kroki w cyfryzacji działu utrzymania ruchu i zwiększenie produktywności parku maszynowego, przede wszystkim dzięki wsparciu w trzech płaszczyznach:
1) Zapewnienie dostępu do informacji z każdego miejsca: system pozwala na tworzenie bazy danych, na podstawie których tworzone są różnego rodzaju raporty, umożliwiające podejmowanie decyzji w oparciu o fakty.
2) Zwiększenie skuteczności działu UR: komunikacja na linii Dział Produkcji – Dział UR jest zdecydowanie szybsza i bardziej efektywna, a wszystkie dane potrzebne pracownikom utrzymania ruchu do wykonywania działań są dostępne pod ręką.
3) Racjonalne planowanie działań (zarówno tych długoterminowych jak i nagłych) – w każdej chwili możesz sprawdzić obłożenie pracowników, czasochłonność poszczególnych zadań oraz dostępność wymaganych zasobów.
O firmie Profesal
Profesal od ponad 10 lat produkuje i wdraża innowacyjne rozwiązania informatyczne pozwalające na cyfryzację obszaru utrzymania ruchu z wykorzystaniem narzędzi LEAN, w powiązaniu z innymi systemami używanymi w przedsiębiorstwie, w celu zwiększenia produktywności całego zakładu.