Treści
Chmura obliczeniowa w inteligentnej fabryce
Chmura obliczeniowa w inteligentnej fabryce
W wielu firmach dąży się do stworzenia idealnego środowiska IT, które będzie wspierać aktualnie prowadzoną działalność, napędzając jednocześnie przyszły rozwój. Szansą na efektywną optymalizację jest praca w chmurze z wykorzystaniem tak zwanego Cloud Computing.
Czym jest Cloud Computing?
Cloud Computing to wirtualna chmura, w której przetwarzane są dane zbierane w ramach danej działalności. Jest to rozwiązanie bardziej elastyczne i lepiej sprawdzające się przede wszystkim w przypadku większych przedsięwzięć, w których wiele urządzeń jednocześnie korzysta z dostępu do zgromadzonych informacji.
Praca w chmurze nie jest jednak rozwiązaniem odpowiednim dla firm każdego rodzaju. W niektórych przypadkach lepsze okazują się lokalne serwery, w których informacje pojawiają się stopniowo. Wynika to z większych kosztów implementacji wirtualnych serwerów oraz mniejszych możliwości kontroli. Jest tak dlatego, że korzystając z chmur danych, zazwyczaj wybiera się rozwiązania zewnętrznych firm, z ograniczonymi możliwościami ingerencji.
Idealnym rozwiązaniem jest więc model hybrydowy, który łączy dane lokalne i zbierane w chmurze. Zapewnia to pełną kontrolę nad informacjami wewnątrz fabryki przy jednoczesnym zwiększeniu możliwości wykorzystania ich dzięki chmurom o większej dostępności.
Dlaczego warto korzystać z danych w chmurze?
Korzystanie z danych w chmurze przynosi wiele korzyści dla przedsiębiorstwa. Jest to rozwiązanie pozwalające zwiększyć dostęp do danych, co ma znaczenie przy łączeniu ze sobą wielu maszyn, pracy na większych odległościach czy konieczności zdalnej kontroli nad przebiegiem zleconych działań. Dzięki wirtualnym serwerom możemy uzyskać dostęp do kluczowych informacji znacznie szybciej niż poprzez serwery znajdujące się wyłącznie wewnątrz firmy.
Chmury danych dają też więcej możliwości w kwestii wykorzystania nowych technologii do optymalizacji pracy. Korzystając z wirtualnych serwerów, stanowczo łatwiej można zaimplementować rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji bez dodatkowych inwestycji w sprzęt i oprogramowanie. Możliwe jest bowiem skorzystanie z systemów działających wewnątrz chmury bez dodatkowych urządzeń.
Takie podejście daje szansę na szybszą implementację innowacji i stanowczo łatwiejsze wprowadzanie nowych produktów i usług dzięki reagowaniu na zmiany w czasie rzeczywistym. Ma to także niesamowicie duże znaczenie w przypadku urządzeń Internetu Rzeczy, których działanie okazuje się wręcz niemożliwe bez ciągłego, na bieżąco aktualizowanego dostępu do danych.
Chmury są coraz częściej używane przez firmy
International Data Group (IDG) w badaniu 2020 Cloud Computing Survey wykazała, że do tej pory już 38% badanych firm prowadzi swoje działania głównie w chmurze. Ponadto, aż 59% przedsiębiorstw deklaruje, że z tego typu rozwiązań zacznie korzystać w ciągu 18 najbliższych miesięcy.
Rozwiązań, które pozwalają na pracę w chmurze jest coraz więcej. Jednym z nich jest system InTouch Edge HMI, który łączy działanie urządzeń wewnątrz firmy z wirtualnymi serwerami. Pozwala na integrację ze sobą wielu urządzeń połączonych w jedną sieć i wygodne zarządzanie z każdego miejsca na ziemi.
Wyniki badań pokazują, że przedsiębiorstwa podchodzą poważnie do tematu implementacji nowych technologii. A to właśnie korzystanie z chmur obliczeniowych otwiera furtkę do szybszego, efektywniejszego rozwoju.
Badanie wskazuje także, że zwiększone zainteresowanie sposobami unowocześniania przedsiębiorstwa jest w pewnym stopniu spowodowane sytuacją związaną z pandemią koronawirusa. Dla wielu firm produkcyjnych był to bodziec, który popchnął je do zmiany sposobu lokowania środków na różne kategorie inwestycji. Szacuje się nawet, że wydatki na tradycyjne sposoby gromadzenia danych w ciągu roku mogą spaść nawet o 16,4%! Lwia część tych środków zostanie przeznaczona na chmury obliczeniowe i oprogramowanie dostępne w chmurze.
Koszty implementacji są rekompensowane oszczędnościami w trakcie eksploatacji
Niewątpliwą wadą przerzucenia się na pracę w chmurze obliczeniowej są stosunkowo spore koszty implementacji. W krótkiej perspektywie faktycznie może to skutecznie zniechęcić do zmian. Analizując jednak sytuację długoterminowo okazuje się, że z biegiem czasu inwestycja zwraca się z nawiązką.
Możliwości chmury obliczeniowej są niemal nieograniczone. Wszystko zależy od zaimplementowanego oprogramowania i ilości danych, do jakich mamy dostęp. Sprawia to, że dalsze inwestycje w rozwój systemu nie są już tak odczuwalne. Ba! Często okazuje się, że zastosowanie podobnego rozwiązania lokalnie, z pominięciem wykorzystania chmury, staje się niemożliwe lub bardzo kosztowne.
Wdrażanie nowości staje się także stanowczo szybsze. Nie wymaga bowiem instalacji i adaptacji nowych urządzeń i rozwiązań, lecz odpowiedniego przeprogramowania systemu, który jest już dostępny. Często w całości zdalnie i bez ingerencji w pracę dotychczasowych urządzeń.
Sposobem na szybką i skuteczną implementację jest też skorzystanie z dedykowanych systemów ułatwiających analizę i wizualizację danych w chmurze. Do takich programów można zaliczyć AVEVA Insight, który monitoruje jednocześnie dane z systemów SCADA i HMI. Aplikacja pozwala na stały dostęp do wizualizacji, zarówno z poziomu smartfona, jak i przeglądarki internetowej. To jeden z bardziej rozbudowanych systemów, który z powodzeniem może być stosowany w przedsiębiorstwach Przemysłu 4.0.
Implementacja chmury obliczeniowej nie oznacza rezygnacji z obecnych rozwiązań
Wdrożenie wirtualnych serwerów wcale nie wymusza konieczności rezygnacji ze struktur stosowanych do tej pory w fabryce. Bardzo często chmura staje się pomocnym uzupełnieniem lokalnie używanych rozwiązań. Określa to model tak zwanej chmury hybrydowej.
Chmura hybrydowa polega na utrzymaniu obecnej infrastruktury z dodaniem nowoczesnych rozwiązań zwiększających jej możliwości. Stopniowo zebrane dane będą eksportowane w serwery wirtualne przy jednoczesnym efektywniejszym przetwarzaniu ich zgodnie z potrzebami organizacji. Wpływ na to ma zastosowanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, które stanowczo łatwiej implementuje się w rozwiązaniach wirtualnych niż lokalnych.
Stosowanie chmur obliczeniowych jest więc wręcz niezbędne dla efektywnego funkcjonowania inteligentnych fabryk. Bez niej niemożliwe okazują się wszelkie rozwiązania z dziedziny Internetu Rzeczy, które są obecne w coraz większej liczbie firm produkcyjnych.
A to dopiero początek! Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe już teraz pozwalają zapewnić wiele innowacji, jednak ich rozwój trwa dalej. Implementacja chmury obliczeniowej w każdym kolejnym przedsiębiorstwie napędza dalszy rozwój, a przez dostęp do nowych danych możliwości systemów nieustannie się zwiększają. Warto więc już teraz zainteresować się co można zrobić, żeby w stopniu dopasowanym do potrzeb przedsiębiorstwa zaimplementować odpowiednie rozwiązania oparte o Cloud Computing.