Treści
Augmented Reality w produkcji – przegląd możliwości
Augmented Reality w produkcji – przegląd możliwości
Kontynuujemy podróż w poszukiwaniu inspirujących technologii, które pozwalają usprawnić działanie fabryk przyszłości. Tym razem przyglądamy się rozwiązaniom opartym o rozszerzoną rzeczywistość. Tego typu rozwiązania mogą bowiem przynosić wiele korzyści dla pracowników, jak i dla całego przedsiębiorstwa produkcyjnego.
Czym jest rozszerzona rzeczywistość?
Rozszerzona rzeczywistość (ang. Augmented Reality) pozwala łączyć świat rzeczywisty z elementami generowanymi komputerowo. Do zapewnienia funkcjonowania tej technologii używa się kamer rejestrujących otoczenie oraz urządzenia z ekranem do wyświetlania dodanych treści. Najczęściej w tym celu stosowane są smartfony, na popularności zyskują także okulary lub gogle pozwalające na bieżąco wyświetlać urozmaicone komputerowo obrazy otoczenia, w którym użytkownik się znajduje.
Zastosowania rozszerzonej rzeczywistości mogą być ogromne. Obecnie technologia AR jest najczęściej spotykana w grach i rozrywce. Jej użyteczność i paleta możliwości jednak stopniowo się zwiększa, efektem czego staje się przydatna także w biznesie i przemyśle.
Przemysłowe zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości
Technologia rozszerzonej rzeczywistości zyskuje na popularności w biznesie i przemyśle głównie z racji możliwości prostego dodania elementów na realny obraz. Pozwala wówczas na tworzenie interaktywnych systemów zdalnego sterowania urządzeniami, opartych o dokonywanie zmian w czasie rzeczywistym oraz błyskawiczne uzyskiwanie informacji zwrotnych na wyświetlaczu.
To ogromna możliwość dla fabryk przyszłości. AR pozwala bowiem na nawiązanie bardzo immersyjnej interakcji z urządzeniem nawet w dużej odległości od niego. Co więcej – każda zdalnie wprowadzana w wirtualnym obrazie zmiana może oddziaływać na realne działanie urządzeń. Pozwala to nie tylko zarządzać produkcją na odległość, ale także szybciej dokonywać napraw, konserwować urządzenia czy zapewniać fachową pomoc dla innych pracowników w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów.
Rozszerzona rzeczywistość to także technologia niezwykle pomocna w przypadku szkoleń. Z użyciem AR stanowczo łatwiej jest opanować działania związane chociażby z obsługą maszyn. Pozwala to urozmaicić szkolenia o praktyczne zastosowanie prezentowanych zagadnień.
Rozszerzona rzeczywistość źródłem dodatkowych informacji
Korzystanie z rozszerzonej rzeczywistości przydaje się nie tylko do sterowania urządzeniami i poznawania działania konkretnych komponentów. To także technologia umożliwiająca uzyskanie dodatkowych informacji na temat bieżącego działania maszyn w najbliższym otoczeniu. Mając włączony podgląd z kamer, łatwiejsze staje się bowiem monitorowanie pracy, stanu ukończenia poszczególnych procesów czy możliwości wystąpienia ewentualnych problemów.
Co więcej – rozszerzona rzeczywistość może umożliwić wyświetlanie dodatkowych informacji na temat specyfiki konkretnych urządzeń, ich możliwości oraz potencjalnych nowych zastosowań. W tym celu szczególne zastosowanie mają dedykowane kody kreskowe lub QR, które po zeskanowaniu mogą w prosty sposób dać dostęp wszelkich niezbędnych danych o konkretnym urządzeniu. Skanowanie takich kodów ułatwia także identyfikację wytwarzanych produktów, co przydaje się w magazynach i podczas procesów logistycznych.
Rozwiązania pozwalające na szybki odczyt kodów kreskowych i QR już teraz z powodzeniem są wykorzystywane w wielu systemach zarządzania produkcją. Przykładem jest Astraada HMI Panel, czyli zaawansowana infrastruktura paneli operatorskich umożliwiających intuicyjną obsługę maszyn z poziomu ekranów dotykowych. Jedną z podstawowych funkcji tego systemu jest właśnie współpraca z czytnikami kodów. Dzięki zastosowaniu interfejsów komunikacyjnych możliwe staje się także nawiązanie łączności z zewnętrznymi serwerami i zdalna praca oraz bieżący monitoring i diagnostyka.
Czy rozszerzona rzeczywistość będzie przyszłością firm produkcyjnych?
Technologie, takie jak sztuczna inteligencja czy rozwiązania oparte o analizę danych nieustannie zyskują na popularności. Czy rozszerzoną rzeczywistość czeka podobna, świetlana przyszłość?” Nie jest to wykluczone! Biorąc pod uwagę częste wykorzystywanie systemów działających poprzez skanowanie kodów kreskowych czy QR, stosowanie rozszerzonej rzeczywistości może jeszcze bardziej usprawnić procesy produkcyjne.
Co więcej – możliwości związane ze zdalną kontrolą i monitorowaniem działania maszyn jeszcze bardziej zwiększają atrakcyjność stosowania tej technologii. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę cały czas trwającą pandemię i przenoszenie wielu działalności w wymiar wirtualny. Dzięki stosowaniu rozszerzonej rzeczywistości, zdalne zarządzanie fabryką przyszłości może okazać się jeszcze łatwiejsze i bardziej efektywne.