Treści
5 elementów rewolucji IoT w przemyśle 4.0
5 elementów rewolucji IoT w przemyśle 4.0
Internet Rzeczy to koncepcja, która cały czas zyskuje na popularności. Już teraz efekty jej implementacji można dostrzec w wielu miastach, fabrykach czy prywatnych domach. Sieć połączonych ze sobą urządzeń daje niesamowicie wiele możliwości, szczególnie w biznesie. Jakie są jednak bazowe elementy składowe rewolucji IoT w przemyśle 4.0?
1. Kluczem są odpowiednie urządzenia oraz ich ilość
Podstawą zastosowania infrastruktury Internetu Rzeczy w przedsiębiorstwie jest wyposażenie w dostosowane do tego celu urządzenia. To właśnie od zastosowanych narzędzi zależy, w jakim stopniu będzie możliwe wdrażanie kolejnych elementów. Dobór odpowiednich sprzętów w dużym stopniu wpływa bowiem na możliwość połączenia ich ze sobą, ich wspólnego działania oraz możliwości nawiązywania niezależnych interakcji.
Wśród urządzeń, jakie między innymi można połączyć w ramach Internetu Rzeczy w przemyśle 4.0 zaliczyć można:
- Autonomiczne roboty
- Inteligentne maszyny
- Kamery
- Moduły i czujniki
- Komputery
- Serwery
2. Bez danych ani rusz!
Nawiązywanie interakcji pomiędzy różnymi urządzeniami jest możliwe dzięki przekazywaniu pomiędzy nimi ogromnej liczby danych. Wszelkie informacje na temat stanu działania, pozycji i otoczenia są zbierane przez każdy ze sprzętów, a ich wzajemna wymiana pozwala na efektywne współdziałanie.
Proces ten mogą ułatwić wszelkie rozwiązania oparte na chmurach obliczeniowych. Dzięki zastosowaniu zewnętrznego miejsca, w którym zbierane i przetwarzane są dane z poszczególnych urządzeń, ich przesył może być stanowczo usprawniony.
3. Czujniki sposobem na zbieranie danych
Aby zbieranie danych z poszczególnych urządzeń było skuteczne, konieczne jest zastosowanie odpowiednich czujników. To właśnie one odpowiadają za odbieranie i kodowanie oddziałujących na maszyny bodźców, które w postaci informacji mogą być przesyłane dalej. Pozwalają także na błyskawiczne wykrycie nieprawidłowości i błędów bez konieczności dokonywania kontroli przez fizycznych pracowników.
Wśród najpopularniejszych czujników stosowanych w maszynach można wyróżnić:
- Czujniki zbliżeniowe, określające odległość urządzenia od innych obiektów
- Czujniki pojemnościowe, pozwalające identyfikować różnego rodzaju materiały
- Czujniki temperatury, wykrywające ogrzanie (lub ochłodzenie) konkretnych obiektów
- Czujniki optyczne, które za pomocą wiązki światła reagują na ruch
- Czujniki ultradźwiękowe, określające odległość za pomocą fal dźwiękowych
- Czujniki ciśnienia, kontrolujące opór
- Czujniki tensometryczne, mierzące wagę i siłę nacisku
4. Rozwiązania automatyzujące
Dzięki zastosowaniu zestawu połączonych ze sobą urządzeń oraz sprawnemu przesyłowi danych możliwa jest automatyzacja wielu zadań. Poprzez wzajemną interakcję, szereg czynności może zostać wykonanych bez udziału człowieka, co wpływa na efektywność wykonywanej pracy.
Najbardziej efektywne są rozbudowane urządzenia, które potrafią działać w pełni autonomicznie. W takim przypadku nie jest konieczne podejmowanie niektórych decyzji przez człowieka. Na bazie utworzonych algorytmów oraz uczenia maszynowego, są one w stanie przewidzieć efekt podejmowanych działań i wykonać akcję najlepszą do osiągnięcia założonych efektów.
5. Sieć 5G jako spoiwo Internetu Rzeczy
Niedawno pisaliśmy o biznesowym, technologicznym i społecznym potencjale sieci 5G. Nie da się ukryć, że to właśnie zastosowanie stabilnej, szybkiej i odpowiednio rozbudowanej sieci pozwoli na obsługę zastosowanych usprawnień. Sieć 5G jest przyszłością przemysłu 4.0, który, dzięki nowej generacji łączności, może okazać się bezpieczniejszy, efektywniejszy i łatwiejszy w zrozumieniu.
IoT w przemyśle 4.0 ma bardzo duże znaczenie. Potencjał inteligentnych rozwiązań cały czas rośnie. Pojawiają się bowiem coraz to nowsze usprawnienia pozwalające wygenerować więcej korzyści. Implementacja Internetu Rzeczy w fabryce może przynieść niesamowicie wiele korzyści wpływających na szybkość i jakość wykonywanej pracy. A co za tym idzie – również na pozytywny wynik finansowy przedsiębiorstwa.